Ara

YAZ AYLARININ KABUSU: BÖCEKLER VE ALERJİLER!
Yaz Aylarının Kabusu: Böcekler ve Alerjiler!

Havaların ısınmasıyla birlikte alerjik bünyeleri tetikleyebilecek faktörler de çoğaldı. Biz de sizin için yazın en çok görülen alerjileri ve önlemlerini sizin için derledik.

Güneş Alerjisi: Yaz alerjileri arasında ilk sırayı güneş alerjisi almaktadır. Cildinizde, güneş ışınlarına maruz kaldığında kızarıklıklar, kabarmalar ve döküntü görülüyorsa veya güneş kremi, parfüm ya da losyon kullanımından sonra egzama türevi ciddi kaşıntı problemleri yaşıyorsanız güneşe karşı alerjiniz olabilir.

Güneş alerjisinden korunmak için önlem olarak uzmanlar tarafından 10:00-16:00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı, çıkmanız gerektiği zorunlu durumlarda da güneş gözlüğü ve şapka gibi güneşe karşı aksesuarlar kullanmalısınız. Ayrıca cildinizde güneş ışınlarına maruz kalan bölgelere krem –parfüm ya da losyon kullanmamaya dikkat etmeli, mümkünse kol ve bacaklarınızı kapatan uzun ve koyu renkli giysiler tercih etmelisiniz. Güneş koruyucuyu da en az 30 dakika önce kullanmalı ve her iki-üç saatte bir tazelemeye özen göstermelisiniz.

Sıcak-Ter Alerjisi: Kolinerjik ürtiker olarak bilinen, ter bezlerindeki sinir liflerinin ısıya ve tere tepki vermesiyle ortaya çıkan alerji türüdür. Cildinizde küçük veya büyük kırmızı cilt döküntüleri olarak kendini göstermektedir. Bu alerji türünü sıcak bir duş, terleme, vücudu saran sıkı kıyafetler tercih etmek, baharatlı yiyecekler tüketmek, stres yapmak ve sıcak iklime maruz kalmak gibi pek çok etken tetiklemektedir.

Kolinerjik ürtikerden korunmak için mümkün olduğunca bol giysiler tercih etmeli, soğuk duş alarak ya da soğuk bir bezle cildinize kompres yaparak cildinizi soğuk tutmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca hayatın her alanında olduğu gibi mümkün olduğunca stresten uzak durmalı ve sakinleşmenin yollarını araştırmalı, meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.

Klor Alerjisi: Yaz sıcaklarının serinlemek için vazgeçilmez tercihlerinden biri olan havuzlar alerjik bünyeler için ciddi bir tehlikedir. Alerji gelişen durumlarda ciltte veya gözlerde kızarıklıklar ve sulanma gözlemlenebilmekte, ciddi kaşıntılar görülebilmektedir. Ek olarak burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, hapşırık da eşlik edebilmektedir.

Klor alerjiniz varsa mümkün olduğunca havuzlara girmemelisiniz. Havuzdan sonra iyi bir duş almalı ve kloru vücudunuzdan iyice temizlemelisiniz. Temizliğinden emin olmadığınız havuzlara girmemeye özen göstermelisiniz.

 

Gıda- Meyve Alerjisi: Tıpkı yumurta, süt, kuruyemiş, tahıl ve deniz ürünlerinin alerjik reaksiyonlara neden olabildiği gibi bazı yaz meyveleri de alerjik tepkimelere yol açabilmektedir. Alerjik reaksiyona neden olabilecek meyveler arasında şeftali, karpuz ve çilek gibi meyveler sayılabilmektedir. Bu meyveler tüketildikten sonra ciltte döküntüler görülebilir. Ek olarak şişkinlik, karın ağrısı ve ishal gözlemlenebilir, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi hafif belirtiler yaşanabilir. Ancak hafif belirtiler kadar ani anafilaksi şoklarına kadar ilerleyebilen ciddi tablolar da gözlemlenebilmektedir.

Gıda alerjilerine karşı satın aldığınız veya tüketeceğiniz ürünlerin içeriklerine dikkat etmeli, paketlerin üzerinde yazan içerikleri okumaya özen göstermelisiniz. Bildiğiniz gıda alerjilerine karşı çevrenizi ve yemek yiyeceğiniz yerlerdeki yetkilileri bilgilendirmelisiniz.


Böcek Alerjisi: Yaz sıcaklarında havaların da güzelleşmesiyle birlikte açık alanlarda geçirilen süreler uzamaktadır. Doğal olarak böcek / arı ısırmalarına da açık haline gelinmektedir. Yaban arısı, karınca, tahtakurusu ve sinek ısırıkları alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Bu ısırıklara karşı alerjisi olan bireylerde basit yüzeysel kızarıklıklar görülebildiği gibi karın krampları, kusma veya nefes darlığı ve solunum problemleri, vücutta aniden beliren belirgin şişlik, bayılma ve bilinç kaybı gibi ciddi reaksiyonlar da gözlemlenmektedir. Bu tür reaksiyon durumlarında acilen tıbbi yardım alınmalıdır.

Böcek ısırıkları üç dört farklı şekilde gözlemlenebilmektedir.

  • Sinek ısırıkları: Isırılan bölge hemen su ve sabunla yıkanmalıdır. Fakat ısırılan bölgeye hemen kaşıntı giderici krem veya losyon kullanılmamalıdır. Kaşınan bölge üzerine en az on saniye baskı uygulamak faydalı olacaktır. Ayrıca buz ya da amonyaklı su kompresi yapmak da kaşıntıya iyi gelecek diğer yöntemlerdendir.
  • Arı sokması: Isırılan bölge sabun ve soğuk su ile yıkanmalıdır. Şişme ve kızarıklık görülebilir ancak ani şişme ve kabarmalarda acil tıbbi destek alınmalıdır. Ayrıca ilk arı sokmasında özellikle acilen hastaneye başvurulmalı, alerjik reaksiyonlara karşı önlem alınmalıdır.
  • Kene ısırması: Kene ısırmasında genellikle ısırılan bölgede kırmızı bir nokta ve döküntü görülmektedir. Buna ek olarak halsizlik, titreme ve ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, mide bulantısı, lenflerde şişlik de gözlemlenebilmektedir. Bu durumlarda acilen tıbbi yardım alınması tavsiye edilmektedir.

Böcek ve arı ısırıklarına karşı önlem olarak parlak ve açık renkler giyilmemeli, kol ve bacaklar mümkün olduğunca kapalı giysilerle korunmalıdır. Ek olarak böceklerin ve arıların ilgisini çekebilecek çiçeksi parfümler tercih edilmemeli, açık havada bulunurken tatlı yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Böcek, arı ve sinekleri uzak tutmak için koruyucu losyon veya spreyler kullanılabilir.

Polen Alerjisi: Bahar ve yaz aylarında büyüyen bitki ve çiçeklerin ciddi bir polen kaynağı oluşturması nedeniyle bu dönemde en çok görülen alerjilerden biri de polen alerjisidir. Polen alerjisini en çok çayır, çimen ve tahıl polenleri tetiklemektedir.

Polen alerjisinden korunmak için önlem olarak polenlerin yoğun olarak uçtuğu sabah ve öğle saatlerinde pencereleri kapalı tutmaya dikkat etmeli, dışarıya çıkmamalısınız. Dışarıdan geldiğiniz zamanlarda da kıyafetlerinizi yıkamalı, kuruturken dışarıdaki polenli hava ile temastan uzak tutmak için ev içerisinde kurutmalısınız. Ayrıca vücudunuza temas etmiş olan polenlerden cildinizi arındırmak için de duş almaya özen göstermelisiniz.

Kaynakça

Acıbadem Hayat. (2023, Ağsutos). https://www.acibadem.com.tr/hayat/ adresinden alındı

https://www.buseterim.com.tr/

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/