Ara

Senin Kahven Nereli

Kahve varsa sorun yok!


Güne başlamanın en hızlı yolu olan kahve hayatımızın vazgeçilmezi… Herkesin damak tadına göre bir kahve seçimi var diyorken şimdi sıra, herkesin damak tadına göre kahve çekirdeğini seçmesinde!


Kahve, dünyanın sadece tropik kuşak olarak adlandırılan ve dönenceler arasında kalan bölümünde yoğun olarak yetiştiriliyor. Bu nedenle bu bölge “kahve kuşağı” olarak adlandırılıyor.


Orta ve Güney Amerika, Afrika ve Ortadoğu , Güneydoğu Asya bölgeleri kahve yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip. Her bölgenin kahvesi ise kendisine özel bir doku ve lezzete sahip…


Senin Kahve Nereli

Orta ve Güney Amerika Bölgesi Kahveleri:

Bu bölgeden elde edilen kahve çekirdeklerinin genellikle yumuşak bir içimi bulunuyor. Daha çok aromalı bir lezzet bırakırken, zengin bir tat çeşitliliği arayanlar için harika bir tercihtir.


Afrika ve Orta Doğu Bölgesi Kahveleri:

Bu bölgede bulunan Etiyopya dünyanın en eski kahve üretilen yeri olarak biliniyor. Tarihi kayıtlarda da kahve kelimesiyle sıkça anılan bu bölgede zengin aromalı kahveler yetişiyor. Bölgenin kahvelerinde özelikle Arap yarım adasından elde edilen çekirdekler daha meyvemsi bir tat sunuyor.


Güneydoğu Asya Bölgesi Kahveleri:

Topraksı tatları sevenler için bu bölgenin kahveleri tam bir lezzet şöleni! Ayrıca turunçgiller, meyve ve floral (çiçek) aromaları da baskın olarak alınıyor. Çok sert olmayan yapısıyla damakta uzun süreli kalıcılık bırakıyor.


Hangi Kahve Çekirdeği?

Arabica ve Robusta olmak üzere 2 çeşit kahve çekirdeği bulunuyor.


Arabica, Etiyopya bölgesinde yetişen kahve çeşidine verilen isim… İçilen ilk kahvelerde bu ağaçlardan elde edilen çekirdeklerden yapılıyordu.


Robusta ise acı tadı ve yüksek kafein oranıyla biliyor. Harman kahvelerde ve granül kahve yapımında tercih ediliyor. Sert kahve severlerin ise özel tercihleri arasında yer alıyor.


Kahvenin lezzetini belirleyen bir diğer önemli unsur ise kavrulma oranları. Kahve çekirdekleri Tarçın Kıvamı, Hafif Kavrum, Orta Kavrum, Full City, Yüksek Kavrum, French ve Italian olmak üzere kavrulma sürelerine göre isimler adlandırılıyorlar.


Kavrulma süresi kahvenin acılığını ve yağlılık oranını da belirliyor. Kahve kavruldukça, acılığı artıyor. Bununla birlikte asitlik oranı da yükseliyor.


Kahvenin bırakacağı yağ miktarı da yine kavrulma oranına göre değişiyor. Az kavrulmuş kahvelerde yağ bırakma oranı daha az oluyor.