Ara

OFİS HAYATINDAKİ KAÇINILMAZ GERÇEK: HAREKETSİZ YAŞAM

Günümüzde yürüyen merdiven, asansör vb araç teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün daha da az hareket etmekteyiz. Ancak hareket etmek vücudumuz için çok önemlidir.·        Öncelikle hareket etmek bağışıklık sistemimizin güçlenmesine,

·        Vücudumuzun kan dolaşımının düzgün olması ve tüm doku ve organlara oksijen taşınmasına,

·        Pıhtı sorunlarının yaşanmasının önlenmesine,

·        Kaslarımızda yer alan enerji hücrecikleri olan mitokondrilerin korunmasına; dolaylı olarak vücudumuzun enerjik olmasına,

·        Kilo kontrolünün sağlanmasına,

·        Düzenli hareket etmek kalp damar rahatsızlıklarının, tansiyon, diyabet, kireçlenme, kas –eklem ve kemik erimesi, felç, depresyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın önüne geçilmesine katkı sağlamaktadır.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre düzenli hareket eden insanların iş hayatlarında da başarılı oldukları belirlenmiştir. Ancak yoğun çalışma hayatında, özellikle masa başı işlerde çalışan kişiler oldukça hareketsiz bir yaşam sürmekte, sağlıklarını tehlikeye atmaktadırlar.


Bu nedenle biz de sizler için ofiste yapabileceğiniz hareketlerini sıraladık!


1.   Öncelikle masa başında otururken omurganızı düz, sırtınızı dik tutmalısınız. Oturduğunuz sandalyenin bel destekli olmasına ya da en azından belinizi boşta kalmamasına dikkat etmelisiniz.

2.   Bilgisayar ekranından en az 60 cm uzakta oturduğunuzdan, göz seviyenizin ekranın tam ortasında olduğundan emin olmalısınız.

3.   Ayaklarınızın yere tam bastığından emin olmalısınız. Aksi takdirde vücudunuzun eğilmesiyle birlikte belinize ve kalçanıza fazladan yük binmesine neden olacaktır.

4.   Eğer ofiste başınıza ağrı girdiğini hissederseniz derhal bol su tüketin,  temiz havaya çıkıp oksijen alın ve şakaklarınızdaki kaslara dairesel hareketlerle masaj yapıp biraz bekleyin.

5.   Göğüs ve boyun sağlığınız için iki elinizi de boynunuzun arkasına koyun, sandalyenizde arkanıza yaslanarak vücudunuzu arkaya doğru esnetin.

6.   Göğüs ve omuz sağlığınız için bir elinizle çalışma masanızı tutun, kendinizi tam tersi yönde sandalyenizle çevirin. Bir süre böyle bekledikten sonra aynısını diğer yöne de uygulamayı unutmayın.

7.   İki elinizi de yukarıda birleştirip uzatın, vücudunuzu esnettiğinizden emin olana kadar birkaç saniye bekleyin.

8.   Bel ve sırt sağlığınız için oturduğunuz sandalyede gövdenizle aşağıya doğru eğilip, vücudunuzu esnettiğinizden emin olana kadar birkaç saniye bekleyin.

9.   Vücudunuzu oturduğunuz yerde sandalyenizden yardım alarak belinizden doğru yavaşça çevirip omzunuzun üstünden bakın. Vücudunuzun gerildiğini hissedince tam tersi yönde hareketi tekrarlayın.

10.               Elinize bir şişe alın. İki elinizle tuttuğunuz şişeyi dirsekleriniz düz duracak şekilde başınızın üzerinden kaldırın. Kollarınızın duruşunu bozmadan sağa ve sola doğru eğilin. Bu hareketi beş kez tekrarlayın.

Gün boyunca kahvaltı ve öğle yemeklerinizi dengeli tüketmeye özen gösterin. Ayrıca ana öğünlerinizden sonra 2-3 saat sonrasında ara öğün tüketmeye özen gösterin. Tercihinizi meyve ve kuruyemiş gibi sağlıklı seçeneklerden yana kullanın.

Gün içerisinde en az 2-2.5 litre yani 8-10 bardak su tüketmeye özen gösterin.

Çok fazla kahve ve çay tüketiminden uzak durmaya çalışın. Yemeklerinizin yanında gazlı içecekler tüketmemeye özen gösterin.

Kaynakça

(tarih yok). Mart 17, 2023 tarihinde T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı - MEB: https://haliliye.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/ adresinden alındı

Acıbadem Hayat. (2020, Ekim). Mart 17, 2023 tarihinde Acıbadem Hayat: https://www.acibadem.com.tr/hayat/ adresinden alındı

TC Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü. (tarih yok). Mart 17, 2023 tarihinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü: https://hsgm.saglik.gov.tr/ adresinden alındı