Ara


OBEZİTEDEN KORUNMANIN YOLLARINI SİZİN İÇİN LİSTELEDİK

1-31 Mart tarihlerinin “Obezite Farkındalık Ayı” olması ve günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında gelen ve her geçen gün artan bir hastalık olması sebebiyle bu haftaki yazımızın konusu; Obezite.


2020’de yapılan araştırmalar sonucu ABD’de 15 yaş ve üstü nüfusun %67’si obez, Türkiye’de ise %56’sı obez durumda olduğu tespit edilmiştir. OECD ülkeleri obezite sıralamasında birinci sırada ABD yer alırken, Türkiye dokuzuncu sırada yer almaktadır. Bu da Türkiye’de her üç kişiden birinin obez olduğu anlamına gelmektedir.

Birçok açıdan hayatımızı olumsuz etkileyebilen bu hastalığı gelin yakından tanıyalım.

Obezite, vücudu olumsuz etkileyecek derecede fazla ve anormal sayılabilecek bir yağ birikimi durumudur. Obez birey olup olmadığının anlaşılabilmesi için vücut kitle indeksi hesaplaması yapılmaktadır. Bu hesaplama sonucu 18,5-24,9 kg ideal kilo anlamına gelmektedir. 30-39,9 kg obez, 40 kg üzeri ise morbid obez kabul edilmektedir.

Aşırı yemek yemeye bağlı olarak gelişen obezite “ekzojen- basit obezite”, bir hastalık ya da hormonal sebeplere bağlı olarak obezite “patolojik obezite” olarak adlandırılmaktadır.

Peki obezitenin nedenlerini biliyor musunuz?

·      Hareketsiz yaşam,

·      Düzensiz ve dengesiz beslenme,

·      Sağlıksız, yağlı, fast food türevi besinler tüketmek,

·      Aşırı yemek yemek,

·      Şeker ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme,

·      Ailede obezitenin de genetik olarak etkilemesi obezitenin nedenleri olarak sayılabilir.

Obezitenin Etkileri Nelerdir?

Tip 2 Diyabet, tansiyon rahatsızlıkları, kardiyovasküler hastalıklar,  felç ve kanser türleri gibi rahatsızlıklara da zemin hazırlamaktadır. Organların yağlanmasının dışında birçok rahatsızlığı tetikleyebilmektedir.

Ancak obezite sadece fiziksel sağlığı değil psikolojik sağlığı da etkilemektedir. Bu rahatsızlıktan dolayı bireyler, toplumda bedensel algıların yaratmış olduğu beklentilerden dolayı anksiyete, depresyon ve utanç psikolojisi içerisine girebilmektedirler.

Ancak korkmayın obezitenin tedavisi mümkün!

Kişiye özel diyet, kişiye özel egzersiz, psikolojik destek ile tedavi edilebilmektedir. Eğer morbid obezite durumu söz konusuysa cerrahi işlemler ve tıbbi ilaçlar devreye girebilmektedir. Bu nedenle obezite hastalar bir fizyoterapi, psikoloji ve diyet desteği almalıdır. Vücut kitle indeksinizi ölçmek için https://www.acibadem.com.tr/hayat/vucuthesaplama/ sitemize bakabilirsiniz.

Obeziteden korunmanın yollarını sizin için listeledik!

Obeziteden korunmak için beslenme ve hayat tarzınızda değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bunun için yapmanız gerekenler:

Eğer hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz düzenli olarak fiziksel aktivite ve spora başlamalısınız. Günlük en az 30 dakika yürümeye özen göstermelisiniz.

Fast food gibi yağlı ve hazır gıdalardan uzak durmalı, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

Hayvansal yağlar yerine zeytinyağı tercih etmelisiniz.

Tüketeceğiniz etlerinizi de peynirlerinizi de az yağlı ya da yağsız olarak tercih etmelisiniz.

Şekeri hayatınızdan çıkarmalı, gazlı içecek vb şeker içeren içeceklerden de uzak durmalısınız.

Günde en az 2 litre yani yaklaşık olarak 8-10 bardak su içmelisiniz.

Günde en az 3 öğün tüketmeye özen göstermeli ve öğün içeriklerini dengeli planlamalısınız.

Ayrıca uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz. Yedi saatten az veya on saatten fazla uyumanız metabolizmanızı yavaşlatacağı için sağlığınıza zararlıdır.

Siz de hem sağlıklı hem de lezzetli yemekler yemek istiyorsanız https://www.hellohealthy.com.tr/ adresimizde birbirinden lezzetli, şeflerimizin lezzetli tarifleri ve diyetisyenlerimizin kontrolünde hazırlanan paketlerimize göz atabilirsiniz!

Kaynakça

. (2021, Haziran 20). Mart 10, 2023 tarihinde Sözcü: https://www.sozcu.com.tr/ adresinden alındı

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü. (2022, Mart 31). Mart 10, 2023 tarihinde Bolu İl Sağlık Müdürlüğü: https://goynukdh.saglik.gov.tr/ adresinden alındı

Euronews. (2022, Ocak 24). Mart 10, 2023 tarihinde Euronews: https://tr.euronews.com adresinden alındı

Acıbadem . (tarih yok). Mart 9, 2023 tarihinde Acıbadem: https://www.acibadem.com.tr adresinden alındı

Acıbadem Hayat. (tarih yok). Mart 9, 2023 tarihinde Acıbadem Hayat: https://www.acibadem.com.tr/hayat/ adresinden alındı

 Bolu İl Sağlık Müdürlüğü. (2022, Mart 31). Mart 10, 2023 tarihinde Bolu İl Sağlık Müdürlüğü: https://goynukdh.saglik.gov.tr/ adresinden alındı