Ara

BEBEK EŞYALARINI TEMİZLEMEK YÜKSEK HİJYEN GEREKTİRİR

Bebeklerin sağlığı her şeyden önce gelir. Miniklerin güçsüz bağışıklık sistemini düşündüğümüzde onların temizliğine özen göstermek gerekir. Kullanılan biberon, tabak, kıyafet, halı, koltuk gibi pek çok eşyadaki mikropların iyice temizlenmesi şarttır. Bebeklerin basit ve uygulaması kolay hijyen kuralları ile daha sağlıklı ve huzurlu bir şekilde büyümesi mümkün olabilir. Ancak temel sağlık ve temizlik kuralları dışında steril ortamlar bebekler için faydalı görülmez.
Biberon ve Emzikleri Kaynatın

 

En az 10 dakika kaynatılan biberonların içine organik bir temizleyici ilave ederek, 10 dakika daha sıcak suda bekletmek ve durulamak gerekir. Biberon temizliğinde ikinci yöntem ise mikrodalga kullanımı. Bu yöntemde ise biberonlar, su ve organik bulaşık deterjanı veya sabunuyla yıkanıp durulandıktan sonra parçalar halinde mikrodalgada 1,5 dakika bekletilir ve soğumaya bırakılır.

Bebek Çamaşırlarını İyice Durulayın

Bebek cildine temas eden tüm giysilerin yıkanması ve ısı derecesinin yanı sıra; deterjan seçimi, şampuanlar, yumuşatıcılar ve ıslak mendiller de özenle seçilmeli. Giysilerin saklanmasında naftalin gibi kimyasal koruyucular kesinlikle kullanılmamalı. Bebeğin eşyalarını yıkamadan önce ılık suda deterjanla birlikte 30-60 dakika bekletilen kıyafetlerin temizliğinden daha iyi sonuç alınır. Özellikle bez bölgesi çamaşırları ile üst giysilerin ayrı yıkanması ve üzerlerinde deterjan artıkları kalmadığından emin olmak için iki kez durulama yapılması önerilir.

Kıyafetlerini yüksek derecede yıkayın

Sürekli düşük yıkama derecelerinde uzun süre kullanılan çamaşır makineleri bebekler için şiddetli enfeksiyonlara neden olabilecek bir mikrop yuvası haline gelir. Bu sebeple 45 veya 60 derecelerde yıkama yapmak, durulama sayısını arttırmak, makine bakım ve temizliğini unutmamak gerekir. Giysiler yıkanırken sabun, çamaşır suyu, yumuşatıcı, ağartıcı madde ve cilt tahrişleri yapan parfüm kullanılmaması önerilir.

Oda temizliğine zeminden başlayın

Bebek odası temizliğine odayı tozlardan arındırarak başlanması gerekir. Halı ve yatak altı da dahil olmak üzere zemin tamamen temizlendikten sonra, perde ve yatak nevresimlerinin de yıkanması önerilir. Bebek yatağının gövde kısmında mikrofiber bez kullanmak üzere, dört ucu ve başlığının da silinmesi önem teşkil eder.