Ara

Yoksa masanız sizi ele mi geçiriyor?

Yoksa masanız sizi ele mi geçiriyor

Sağda solda alınmış notlar, arkadaşların iş gezilerinden getirdiği hediyelik eşyalar, yıllardır üzerine bardak konulmamış bardak altlıkları, iğnelerle karışmış ataşlar, bir gün içine çiçek konulmak için bekleyen vazolar, doğum günlerinden kalma tebrik kartları, takvimler… Şimdi hemen ofisinizde masalara biz göz atın… Bu tanıma uyan bir masa bulacağınızdan eminiz. Son yıllarda ofis çalışanları arasında sıkça görülen bir durumun en önemli işareti bu kalabalık masalar. “Dağınık masa sendromu” olarak nitelenen bu durum bir hastalık olmasa da, uzmanlar bunun masanın sahibinin gergin ve stresli ruh halinin bir yansıması olduğunu söylüyorlar.


Dağınık bir masadan ne olur diyebilirsiniz, ancak araştırmalar gösteriyor ki bir süre sonra bu dağınık masalarda çalışanlar kendilerini masalarına daha bağımlı hissediyor ve özellikle masalarına dokunulmaması konusunda sert tepki geliştirebiliyorlar. Masanın dağınıklığı arttıkça çalışmanın zorlaşması da ayrı bir stres konusu oluyor. Bunun yanında bir süre sonra karışıklık içinde iş yapamaz hale gelip, art arda hatalar yapma ihtimali de artıyor. Dolayısıyla iş verimliliğinde ciddi düşüşler görülebiliyor.


Tabii ki her masası karışık olanın bu sendroma yakalanması söz konusu değil. Masalar iş hayatının yoğunluğundan dolayı zaman zaman dağılıp karışabiliyor. Ancak bu kronikleşmiş bir durum haline geldiğinde sorun başlıyor. Masanız sürekli dağınıksa, masanızda duran o notu ne zaman oraya koyduğunuzu hatırlamıyor ya da masanızda ki kaktüsün ölmüş olduğunu yeni fark ediyorsanız ve bu duruma açıklamanız “masam karışık değil, benim kendime özel bir düzenim var” ise uzmanlar masanızı toplamanın zamanının geldiğini söylüyorlar.