Ara

Yaz Güzeli Karpuz!

Yaz Güzeli Karpuz

Tarihin En Eski Meyvesi ile Tanışın...

Yeryüzünün en eski lezzetlerinden biri olan karpuz, insanlığın tarih boyunca vazgeçemediği meyvelerden biri. Mark Twain, karpuz yemeyi meleklerin ne yediğini anlamaya benzetirken, Mısır firavunlarının mezarlarında karpuz çizimlerine rastlanıyor. Geçmişi neredeyse 5000 yıl öncesine dayandırılan bu lezzetli meyvenin ana vatanı ise farklı görüşler olsa da Afrika olarak tahmin ediliyor.


İlk başlarda tatsız olmasına rağmen, içerdiği yüksek su oranı karpuzu sıcak bölgeler için kusursuz bir yiyecek yapmış. Ayrıca içinde barındırdığı B ve C vitaminleri, sodyum, kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri, o dönemde bilinmiyor olsa da, Hipokrat ve Dioskorides de dâhil birçok doktorun bu meyveyi övdüğü ve önerdiği biliniyor.


Araştırmacılar karpuzun zaman içerisinde uzun bir yolculuk yaptığını söylüyorlar. Ancak bu yolculuğun en lezzetli zamanının ise şimdi olduğunun altını çiziyorlar. Karpuz 5000 yıllık serüveninde yaşadığı değişimle en tatlı ve olgun zamanlarının keyfini çıkarıyor. Tabii ki biz de onun eşsiz lezzetinin! Ancak küçük bir kusuru olduğunu ve yüksek oranda şeker içermesi nedeniyle ölçülü tüketilmesi gerektiğini de belirtelim.