Ara

Ramazan Menünüzü Hazırlarken Bunları Unutmayın!

Ramazan ayı yemek kültürümüzün en güzel örneklerinin keyfini çıkarttığımız bir zaman… Her gün yaptığımız yemekler dışında geleneksel ve yerel lezzetlerimizde bu ay masalarımızda yerini alıyor. Bu birbirinden lezzetli tatları dengeli bir menüde bir araya getirmek için birkaç küçük detaya dikkat etmek gerekiyor.


Ramazan Menünüzü Hazırlarken Bunları Unutmayın

1. Kırmızı Beyaz Yeşil Dengesi

Tüm yemekler genellikle kırmızı- beyaz- yeşil olarak 3 renk grubundan birisine dâhildir. Menünüzü oluştururken bu 3 renginde dengeli olması görsel olarak da lezzet olarak da önemlidir. Örneğin beyaz bir çorba, kırmızı bir ana yemek ve yeşil bir salata hem renkleri masanıza taşır hem de yiyenler için lezzeti dengeler ve tek bir tadın baskın olarak öne çıkmasının vereceği sıradanlığı kırar.


2. Joker Yemeğinizi Seçin

İftar yemeklerinin güzelliği kalabalık olmaktır. Ancak kişi sayısı fazla olduğunda damak zevklerindeki farklılık da daha fazla olacaktır. Herkese uygun bir menü oluşturmak her zaman mümkün olmayabilir. Bunun için menünüze mutlaka herkesin sevdiği bir joker yemek eklemeyi ihmal etmeyin. Genellikle her evde pişen klasik Türk yemeklerinden birisi bu konuda size yardımcı olacaktır.


3. Keskin Kokuları Menüden Çıkartın

İftar yemeklerinde hem kalabalık olunması hem de sonrasında gidilen Teravih namazı kokular konusunda bizi biraz daha dikkatli olmaya çağırıyor. Pişmiş soğan ve sarımsak koku yaratmasa da çiğ olduklarında sıkıntılı olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca bunun gibi kokulu yiyecekleri menülerinizde minimumda tutmaya özen gösterin


4. Alternatif Yemeklerden Uzak Durun

İşkembe çorbası, kokoreç ya da balık… Hepsi mutfağımızın birbirinden özel lezzetleri olsalar da herkes için hazırladığınız bir menüye uygun değiller. Misafirlerinizin bu yemekleri sevdiğinden emin değilseniz, Ramazan’da aç kalmalarına neden olabilirsiniz. En iyisi siz bu güzel lezzetleri Ramzan’dan sonrasına saklayın.


5. Mevsimi Es Geçmeyin

Bir yemeğe tat veren en önemli şey tazeliktir. Menünüzü oluştururken mevsimi mutlaka göz önünde bulundurun. Bulunduğunuz mevsimin en taze sebzelerini mutlaka menünüze ekleyin. Hatta zeytinyağlılarınızı bu konseptte hazırlayarak sofranıza lezzet katabilirsiniz.


6. Meyvelerin Hafifliğini Kullanın

Tatlılarınızı meyvelerle servis ederek hem renkli bir görüntü elde edebilir hem de lezzetlerine lezzet katabilirsiniz. Özellikle sütlü tatlılarınızın yanında ikram edilecek mevsim meyvelerini mutlaka menünüze ekleyin. Böylece yemekten sonra tatlı, çay, meyve ikramı gibi sürüp giden döngüden çıkar geceyi misafirlerinizle keyifli sohbetler yaparak geçirebilirsiniz.