Ara

BALKON BAHÇENİ YARAT

Doğaya dönüş, yeniden toprakla buluşma… Mümkün olduğunca organik ürünler tüketme isteği… Şehirlerde bunun zor olduğunu düşünüyorsanız, balkon bahçelerine merhaba deyin. Şimdi kendi domatesinizi yetiştirebilir, sabah kahvaltısı için kendi biberlerinizi toplayabilir, yemeklerinize dalından taze taze koparttığınız maydanozu ekleyebilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan ise birkaç küçük saksı ve emek…


Çimlendirme:

Pek çok bitkinin tohumlarını / fidelerini çiçekçilerde ya da internette bulmak mümkün ancak evde de kendiniz çok bilindik bir yöntemle tohumları elde edebilirsiniz. Çocukluğumuzun ıslak pamukta fasulye deneyi işte tam da bugün işimize yarayacak J Hemen her sebze ve meyve kendi tohumunu içinde taşır. Bu tohumları ıslak iki selpak ya da pamuk arasına koyarak çimlendirebilirsiniz. Sonrasında ise toprağa ekebilirsiniz.

Balkonda neler yetişir?

Balkonlarda pek çok sebze ve meyveyi yetiştirmek mümkün... Burada önemli olan balkonunuzun büyüklüğü… Çanakkale domatesi yetiştirmek çok efektif olmamakla birlikte, kiraz domatesler balkonlar için harika bir seçim olacaktır. Yine yeşilbiber balkonlarda rahatlıkla yetiştirilebilir. Hepimizi kokusuyla büyüleyen fesleğen, maydanoz, reyhan ve biberiye de balkonlarda kolaylıkla yetişebilen bitkiler arasında. Yeriniz varsa, salatalık ve yeşil soğan da balkonlar için ideal bitkilerdendir.

Balkonda bitkilere nasıl bakılır?

Öncelikle bitkilerinizi güneş alabilecekleri bir açıyla yerleştirmeniz gerekiyor.  Su verirken ise ev bitkilerinizde olduğu gibi toprağı kontrol ederek kontrollü bir sulama yapılmalı. Çok fazla rüzgâr alan yerler bu tarz yetiştirmeler için çok uygun değil. Eğer balkonunuz çok rüzgârlıysa, minik bahçenizi pleksi plaklarla korumaya alabilirsiniz.

Balkonlar için ekim çözümleri

Balkonumda yer yok diyenler için ise farklı çözümler geliştirildiğini söylemek gerekiyor. Çok keyifli olan bu yeni uygulamalarla her balkon için bir seçenek var.  Dikey bahçe setleri olarak geçen, üst üste yerleştirilmiş saksılar; merdiven şeklinde tasarlanmış, taraçalı saksı modelleri, duvara asılan ve gözlerden oluşan dikey bahçe cepleri gibi farklı çözümler bunlardan sadece bir kaçı…