Ara

4 Adımda Şık Bir Yemek Masası Kurun!

Ramazan ayı dini değerinin yanı sıra a bizleri bir araya getirdiği sofralarıyla bizim için ayrı bir öneme sahip. Büyük aile yemeklerinden uzun zamandır görmediğimiz dostlarımıza kadar 7den 70’e herkesi ağırladığımız iftar masalarını daha şık bir hale getirmek için ise 4 küçük adım yeterli!


4 Adımda Şık Bir Yemek Masası Kurun

1. Masa Düzeni

Keyifli bir yemek için öncelikle insanların masada rahat hareket edebiliyor, her şeye kolaylıkla ulaşabiliyor olması gerekli. Sürekli kolların birbirine çarptığı, hareket edemediğiniz her şeye uzanmak zorunda kaldığınız bir masa çok da zevkli olmayacaktır. Bunun için masa düzeninizi önceden kafanızda oluşturun. Herkesin arasında en az 10 cm. hareket boşluğu kalacak şekilde oturma ve masa planınızı yapın.


2. Menünüzü Belirleyin

Menü belirlemek her zaman davetlerin en önemli adımıdır. Bunu birde Ramazan ayında iftar yemeği için yapmak ise ayrı bir özen gerektiriyor. Tüm gün oruç tutmuş misafirleriniz için menünüzü hazırlarken bunu göz önünde bulundurun. Ancak en önemlisi bu akşam yemeğinde sizin de misafirlerinizle birlikte masada oturmanız gerektiğini unutmayın. Bir ev sahibi olarak masada misafirlerinizi ağırlamanıza engel olmayacak, servisi kolay bir menü tercih edin.


3. Masa Örtüsü

Bir masaya davet eden masa örtüsü, uğurlayan ikram ve yemeklerin lezzetidir. Tüm gün bin bir emekle hazırladığınız yemeklerinizin sunumunu onlara yakışır şekilde yapmak önemli. Masanızda dekorasyon için kullanacağınız en büyük parça masa örtüsü olacaktır. Masa örtünüzü yemek takımınıza göre seçin. Örneğin çok desenli bir yemek takımınız varsa daha sade bir masa örtüsü ile dengeyi kurabilirsiniz.


4. Menünüze Uyumlu Dekor

Menünüzü belirlediğiniz masa örtünüzü seçtiniz, şimdi sıra geldi bir konsept belirlemeye… Bu hem masanızı daha şık gösterecek hem de sizin karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Örneğin sonbahar, çiçekler gibi farklı konseptler seçebilirsiniz. Çiçek konseptini seçtiyseniz çiçekli peçeteler kullanabilir, pastel tonlarda bir yemek takımıyla servis yapabilirsiniz. Masanızdaki suyun içine küçük çiçekler ekleyebilir ve hatta menünüze gül, gelincik şerbeti gibi içecekler koyabilirsiniz.